Jak skutecznie walczyć z kretami w Twoim ogrodzie?

Kret to zwierzę, które wiele osób uwielbia za jego pracowitość i wpływ na strukturę gleby. Niestety, jego kopanie może także stanowić poważny problem dla ogrodu, powodując zniszczenia roślin i trawników oraz zakłócając estetykę posesji. W artykule tym przedstawiamy sposoby na skuteczną walkę z kretami.

Co przyciąga krety?

Przed podjęciem działań, warto zastanowić się, co przyciąga kretów do Twojego ogrodu. Krety żywią się głównie dżdżownicami, które są dla nich źródłem białka. Ponadto, przyciąga je wilgotna gleba oraz obecność owadów, takich jak chrząszcze czy mrówki. Warto zatem zwrócić uwagę na warunki glebowe oraz innych zwierząt, które mogą przyciągać kretów.

Sposoby na walkę z kretami

  1. Pułapki

Pułapki to jedna z najpopularniejszych metod walki z kretami. Można je kupić w sklepach ogrodniczych lub zrobić samemu. Najskuteczniejsze są pułapki “żywe”, które pozwala na uwięzienie kreta bez krzywdzenia go. Po złapaniu kreta, można go uwolnić w innej części ogrodu, z dala od roślin i trawników.

  1. Odstraszacze

Na rynku dostępne są różnego rodzaju odstraszacze, które mają na celu przegonić kreta z Twojego ogrodu. Odstraszacze emitują dźwięki lub drgania, które są nieprzyjemne dla kreta. Można je kupić w sklepach ogrodniczych lub zrobić samemu.

  1. Replikatory drapieżników

Krety boją się drapieżników, takich jak lisy, sowy czy węże. Replikatory drapieżników to urządzenia, które emitują dźwięki imitujące głosy tych zwierząt, co może przegonić kreta z Twojego ogrodu. Replikatory są skuteczne tylko przez krótki czas i często trzeba je zmieniać lub przenosić.

  1. Usypianie kretowisk

Jeśli kret w swoim kopaniu zniszczył już sporo roślin lub trawników, można spróbować usypać kretowisko. Należy usunąć z ziemi całą glebę, w której znajduje się kretowisko, a następnie wypełnić to miejsce żwirem lub innym materiałem, który kret nie będzie mógł przekopać.

Podsumowanie

Walka z kretami może być trudna i czasochłonna, jednak istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się tych zwierząt z Twojego ogrodu.